Lidé z různých firem i oborů se v pátek 22. září sešli na dalším dílu našeho Mastermind fokusu, tentokrát k tématu Nově manažerem. V komorní poradní skupině diskutovali pod vedením lektorů Pavla Nykodýma a Radka Cieslara. Zaměřili se na situaci, kdy je odborník nemanažer interně povýšen do manažerské pozice. To s sebou přináší řadu otázek ohledně samotného výběru vhodného kandidáta i přístupu k němu v nové pozici. Potvrdilo se, že téma je ve firmách živé napříč obory a je co řešit. Diskuse byla pestrá a 4 hodiny utekly dřív, než všichni čekali. Co se na Mastermind fokusu rozebíralo?
Kdy je fajn mít interního a kdy naopak stojí za úvahu zvážit externího zkušeného kandidáta a na co si dát v obou případech pozor. Interní povýšení může být jedinou cestou, jak zkušenému expertovi nabídnout růst/změnu za víc peněz. Je tu ale riziko, že se vzdává práce, která ho těší, a to se v danou chvíli trochu zasouvá do pozadí. Jindy jde o řešení situace, kdy někdo náhle odejde a místo je třeba rychle obsadit.
Je vybrán interní talent nebo spíš nejlepší specialista? Kdo ale vlastně je talent, co jsou ty nejdůležitější indicie a superschopnosti? Ptá se, chce vědět proč? Umí se dobře učit nové věci? Dobře komunikuje? Má dobré pracovní výsledky? Zajímá se o to, co se děje v týmu a má ambici být vedoucí? Je manažerská práce o nadání/osobnosti? Jak talent v týmu najít a co se osvědčilo ve vytipování talentů.
Máme reálně nastavená očekávání? Možná se od nového manažera očekává výsledek příliš brzy. Někdy se dostatečně neřeší oznámení do firmy, do týmu a podpora v nové roli, nemluvě o zaškolení. Téma řešení adaptace a zaškolení má větší význam pro úspěšnost, než se v praxi často domníváme. Proč není možné ocenit i expertní roli více a dát jí statut, a tím pomoci snazší volbě profesní kariéry?
Manažerská práce chce čas, ale je ho dostatek? Je i čas na sdílení záměru, cíle, smyslu práce, který pak jako motivace pro lidi funguje? Interně povýšený nový manažer se učí nové a přebírá agendu a zároveň řeší, co s agendou, která ho bavila a šla mu. A vedle toho firma bezděčně očekává, že možná zastane oboje.
Sebereflexe. Diskuse se rozvířila i u tématu, jak je důležité znát vlastní slabé a silné stránky ve vztazích, na čem stavět a být schopen sebereflexe - mít dobrý vztah k sobě. A také k druhým. Protože bez vztahovosti není vedení týmu dobré.
Příspěvků do diskuze se sešlo opravdu hodně a byly pestré, protože účastníci přišli z různých prostředí a měli řadu zkušeností. Vzájemnou inspiraci a porozumění, jak to mají v jiných firmách, ocenila i drtivá většina účastníků jako jeden z největších přínosů celého setkání. Řízená diskuze lidem přinesla nejen poznatky odjinud, ale i řadu tipů, jak k internímu náboru přistupovat a jak ho úspěšně zvládnout. Těší nás, že se nám opět podařilo propojit lidi napříč obory, rozšířit jejich obzory a obohatit je i o odborný pohled zkušených lektorů, kteří se sami se situací manažerů "nováčků" ve firmách setkávají.
Těšíme se na další díl z cyklu Mastermind fokusů, který je na programu v pátek 13. října. Už potřetí budeme probírat Traviče studní v týmu. Škůdci, shnilá jablíčka nebo jakkoliv jim říkáte, se najdou v každé firmě, i když to někdy není na první pohled zřejmé.
Vyberte si v kalendáři Mastermind fokusů i další pro vás zajímavá témata, registrovat se můžete online už nyní.